ЗДО "Малятко" (ясла-садок) с.Мар'янське Зеленодольської міської ради

Сторінка батьків

Консультація

«Вступ дітей до школи»

Вступ дітей до школи — переломний період у житті дитини, перехід до нового способу життя та умов діяльності, нового положення у суспільств нових стосунків із дорослими та однолітками.

Основними показниками психологічної готовності є:

-    Особистісна готовність дитини до школи;

-    Інтелектуальна готовність дитини до школи;

-    Вольова готовність дитини до школи

Зміст психологічної готовності дитини до школи полягає у певній системі вимог, які будуть поставлені дитині під час навчання. Дуже важливо, щоб малюк був здатний впоратися з ними, тому не можна забувати про фізіологічну готовність дітей до школи. Якщо в дитини перша група здоров’я, їй під силу навантаження гімнастичних класів з їх максимально насиченим навчальним планом. Якщо в неї друга група здоров’я, необхідно дуже уважно поставитись до вибору додаткових гуртків.

Особиста готовність дитини до школи складається з навичок і здатностей контактувати з однокласниками та вчителями.

Уміння дитини спілкуватися з однолітками, діяти разом з іншими, поступатися, підкорятися за необхідності, уникати конфлікту — якості, які забезпечують їй безболісну адаптацію до нового соціального оточення. Це сприяє створенню умов для подальшого навчання в школі.

Аналізуючи передумови, необхідні для успішного оволодіння навчальною діяльністю, психолог Д. Ельконін і його співробітники виділили такі параметри:

-    уміння дітей свідомо підпорядковувати свої дії правилу, що узагальнено ви­значає спосіб дії;

-     уміння орієнтуватись у заданій системі вимог;

-     уміння уважно слухати і точно виконувати завдання, запропоновані в усній формі;

-    уміння самостійно виконати необхідне завдання за зразком, який сприймається зорово.

Розвиток інтелектуальної готовності до навчання в школі припускає:

-   диференційоване сприйняття;

-    аналітичне мислення (здатність усвідомити основні ознаки і зв'язки між явищами, відтворити зразок);

-    раціональний підхід до дійсності (послаблення ролі фантазії);

-    логічне запам'ятовування;

-    інтерес до знань, до процесу їх здобування за рахунок додаткових зусиль;

-    оволодіння на слух розмовним мовленням і здатність до розуміння і вжи­вання символів;

-     розвиток тонких рухів руки і зорово-рухових координацій.

Вольова  готовність дитини  до  школи

У школі на дитину чекають не тільки друзі, ігри та розваги. Деякі батьки, прагнучи «підготувати» малюка до зустрічі зі школою, забувають розповісти йому, що навчання — це ще й напружена праця. І дитині прийдеться робити не тільки те, що їй хочеться, але й те, що вимагає вчитель, шкільний режим, програма.

До шести років відбувається оформлення основних структур вольової дії. Дитина вже здатна поставити мету, скласти план, оцінити результат своєї дії. Звичайно, все це відбувається не зовсім усвідомлено та визначається тривалістю процесу дії. Але зміцнити вольове знання про себе може допомогти гра. Батьки, які це розуміють, здатні в період домашньої роботи перетворити квартиру в палубу корабля, космодром, лікарню, де певні завдання виконуються із задоволенням, без погроз і насильства. У віці б років дитина спроможна вже аналізувати власні рухи і дії. Тому вона може навмисно заучувати    вірш, відмовитися від гри заради виконання якого- небудь «дорослого» завдання, здатна побороти страх перед темною кімнатою, не заплакати від забитого коліна.

Це є важливим для розвитку гармонійної особистості.